Україна, м. Львів, пр. Червоної Калини 58
(063) 02 17 486
(093) 50 93 242
(067) 72 08 038

Main Menu

Атерома шкіри (тріходермальна кіста)

Атерома шкіри (тріходермальна кіста)

Атерома (від грецького аtherоmа, athera - кашка і оmа - пухлина) - це пухлиноподібне утворення, що відноситься до епітеліальних кіст шкіри, які поділяються на кілька видів залежно від їх гістологічної будови (ретенційна кіста сальної залози шкіри (утворюється в результаті закупорки вивідної протоки залози ), епідермальна кіста, тріхілеммальна кіста, множинна стеатоцістома). За своїми клінічними проявами та лікуванням вони практично рівнозначні, тому в клінічній практиці їх називають атероми.

Атерома являє собою округле утворення, що має капсулу і заповнене густими білими або жовтувати

ми масами, часто має неприємний запах. Вмістом атероми є білок кератин, який продукується її стінками.

Атероми зустрічаються у 5-10% населення. Вони можуть бути спорадичними або спадковими (проте, незважаючи на дослідження, виявити гени, відповідальні за виникнення атером поки не вдалося). Частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків, а також у людей середнього віку у порівнянні з молодими.

Симптоми, перебіг:

Може виникати на будь-яких ділянках тіла, проте переважна локалізація - шкіра голови, обличчя, спина, шия, область статевих органів. На голові одиничні атероми зустрічаються в 30% випадків, множинні в 70%, причому у 10% пацієнтів може бути більше 10 атером.

Пацієнти звертаються із скаргами на пухлиноподібне утворення, поверхнево розташоване, щільно-еластичне, звичайно добре рухоме (частково зміщується при натисканні пальцем), безболісне. Шкіра над новоутворенням найчастіше не змінена, але при запаленні може бути червоного кольору, а іноді, при швидкому зростанні, шкіра над атеромами може виразкуватись. В окремих випадках на шкірі близько центру новоутворення помітна розширена обтурована вивідна протока сальної залози. Пухлина може залишатися маленькою протягом багатьох років, або збільшуватися. Іноді атерома сполучається з поверхнею шкіри через невеликий отвір, через який можуть відділятися творожисті білі або жовтуваті маси, зазвичай з неприємним запахом. Диференційований діагноз проводять з пухлинами м'яких тканин (фіброми, ліпоми, дермоїдні кісти, остеоми).

Ускладнення:

Атероми часто нагноюються, при цьому з'являється почервоніння шкіри, біль в області пухлини, набряк або збільшення її в розмірах. Нагноєна атерома, при відсутності лікування, може спонтанно прорватися назовні, при цьому виділяється гній з сальним вмістом і неприємним запахом. Також можливе поширення інфекції на навколишні тканини з розвитком флегмони. При нагноєнні потрібно невідкладне хірургічне втручання, яке полягає в розтині і дренуванні гнійника. Косметичні результати такого втручання значно гірші у порівнянні з плановими операціями, оскільки розріз шкіри при цьому не вшивається, а заживає вторинним натягом з утворенням грубого рубця. Крім того, в умовах гнійного розплавлення не завжди вдається видалити повністю капсулу атероми, що може призвести до рецидиву пухлини в подальшому. В окремих випадках доводиться застосовувати антибіотики.

Рідкісним ускладненням атероми є її травма, при якій може відбутися розрив кісти в підшкірну клітковину або назовні, що теж вимагає термінового хірургічного лікування. Вкрай рідко атерома може трансформуватися в злоякісне новоутворення.

Лікування

Метод лікування атером - тільки видалення всієї пухлини разом з капсулою хірургічним шляхом. В жодному міжнародному керівництві інших методів лікування не описано. Зазвичай операцію виконують під місцевим знеболенням (лідокаїном або новокаїном). Існує кілька способів видалення атером, обов'язковим елементом кожного з них є видалення ділянки шкіри, пов'язаного з пухлиною і повне видалення всієї капсули пухлини. Найчастіше атерому видаляють, виконуючи розріз над пухлиною і/або вилущують пухлину без розкриття її просвіту, або витягають капсулу після видалення вмісту пухлини (з метою зменшення розміру шкірного розрізу). Мінімальний розріз, з якого можна видалити атерому 3-4 мм. На заході поширене видалення атером за допомогою біопсійних інструментів, за допомогою яких видаляють круглу ділянку шкіри над атеромою діаметром 3-5 мм з подальшим витяганням капсули. Рана потім зашивається. Шви знімають на 7-10 день після втручання. Пацієнту забороняється мочити оперовану зону протягом 48 годин, слід щодня обробляти рану бетадином або іншим антисептиком. На голові пов'язка на рану не потрібна в більшості випадків, на інших ділянках тіла звичайно потрібно пов'язки, оскільки відбувається тертя рани об одяг. При локалізації пухлини в області волосистої частини голови необхідно вистригти невелику кількість волосся, зазвичай не більше, ніж розмір пухлини, тому в більшості випадків те, що була проведена операція, оточуючим не помітно.

Хочеться розвіяти існуючі міфи про видалення атером без хірургічного втручання. Видалення атероми за допомогою радіохвильового скальпеля (те, що ми виконуємо в хірургічному центрі доктора Петра Панчишина) - це хірургічне втручання, таке ж, як і традиційна операція проведена звичайним скальпелем або іншими хірургічними інструментами. Адже при втручанні необхідно видалити капсулу атероми, а без розрізу шкіри це зробити неможливо. Крім того атерома зростається зі шкірою, тому при видаленні пухлини необхідно відділення її від шкіри. Акуратний і мінімально короткий шкірний розріз, виконаний в правильному напрямку (вздовж силових ліній шкіри) і закритий потім косметичним швом або спеціальним пластиром заживає так само добре. Лазер і радіохвильовий скальпель допомагають видалити капсулу з навколишніх тканин з мінімальною травмою і кровотечею.

Таким чином, атерому (тріходермальную кісту) видаляють тільки хірургічним шляхом, за допомогою хірургічних інструментів і (можливо, як допоміжний інструмент) лазера або радіохвильового скальпеля. Реклама видалення атером без операції - несумлінна. Радикальність (відсутність рецидивів) забезпечується повним видаленням капсули. Косметичний результат забезпечує не інструмент (лазер або радіохвилі), а правильна техніка операції та правильне ушивання або закриття рани, а також індивідуальні особливості шкіри пацієнта які у нас завжди враховані. Ми працюємо на результат. Приходьте і ми вирішимо проблемки із здоровям!

Скачать шаблон для Joomla 3.4.
Скачать шаблон для Joomla 3.4.